1.İnönü Savaşı1. İnönü Savaşı, 6 Ocak 1921 tarihinde iki taraftan saldırıya geçen Yunan ordularıyla İnönü mevzilerinde savunmada olan Türk kuvvetleri arasında yapılan savaştır. 6 Ocak 1921 tarihine kadar Uşak ve Bursa bölgelerinde hazırlıklarını tamamlayan Yunan kuvvetleri, batı cephesindeki Türk birliklerinin Çerkez Ethem isyanını bastırmak için onun kuvvetleriyle çatışmasından da faydalanarak Eskişehir istikametinde taarruza geçmeye başladılar. 9 Ocak 1921’e kadar örtme ve emniyet kuvvetleri harekâtı şeklinde geçen çatışmaların ardından, İnönü mevzilerindeki muharebeler 10 Ocak 1921’de başladı ve bir gün sonra, Yunan kuvvetlerinin savaştan önceki hatlarına çekilmeleriyle son bulmuştur.

15 Mayıs 1919'da İzmir'i işgal eden Yunan kuvvetleri, ileri harekâta devam ederek Milne Hattı olarak da ifade edilen Ayvalık, Soma, Akhisar, Aydın sınırlarına kadar ulaştılar. 22 Haziran 1920'de iki koldan tekrar ileri harekâta geçen Yunan kuvvetleri, Kuzey Grubunun da desteğiyle Balıkesir ve Bursa’yı da işgal etti. Afyon yönünde ilerlemeye devam eden Yunan ordusunun Güney Grubu ise, 29 Ağustos 1920'da Uşak’ı işgal etti.

Yaşanan tüm bu gelişmelerin ardından Yunanistan’da yapılan seçimlerle kurulan hükümet, İtilaf Devletleri’nin güvenini kazanmak için Anadolu’da kalıcı bir askeri başarı elde etmenin gerekli olduğunu düşünmeye başladı. Yunanistan kralı Konstantin de Yunan meclisinin açılışında yaptığı konuşmayla, savaşa devam edeceklerini açık bir şekilde dile getirmişti. Yunan Hükümeti, savaş için zorlanıyordu. Batı Anadolu’daki Türk kuvvetlerinin, 1920 yılı sonlarına gelindiğinde, Çerkez Ethem’in başlattığı ayaklanmalar ile uğraşıyor durumda olması, Yunan Hükümetine ve Yunan kuvvetlerine bu siyasi zorlama için uygun bir askeri ortam sağlamaktaydı. Gerçekten de Türk kuvvetlerinin önemli bir bölümü Çerkez Ethem’in kuvvetleri ile mücadele etmekteyken cephe hattında büyük ölçüde örtme kuvvetleri bulunmaktaydı.

İngilizlerin işgali altındaki İstanbul’da bulunan Yunan Askeri Heyeti, Batı Anadolu’da gözle görülür bir askeri hareketlilik olduğunu, Yunan Genelkurmayı’na rapor etmekteydi. Bu yüzden, Yunan kuvvetlerinin bir an önce Türk kuvvetleri üzerine harekete geçmesi gerekli görülmeye başlandı. Böylece I. İnönü Savaşı başlamış oldu.

Türk kuvveleri, I. İnönü Savaşı boyunca sürekli geri çekilmiş de olsa, Yunan ordularının Eskişehir yönündeki ilerlemelerini durdurmuş oldukları için I. İnönü Savaşı’na kesin bir zafer olarak bakılmaktadır. Yunan tarafı ise, yapılan harekâtın zaten belirli hedefleri olduğu ve belirlenen hedeflere ulaşıldığı gerekçesiyle savaşın kaybedildiği fikrini reddetmekteydiler.

1.İnönü Savaşı

.

1. İnönü Savaşı’nı Türk kuvvetlerinin zaferi olarak nitelendiren çevrelerde ileri sürülen görüşlerin temelinde, Türk tarafının belirli bir miktar malzeme kaybetmesine ve bölgedeki demiryollarının kendileri tarafından yok edilmiş olmasına karşın, hiçbir toprak parçası kaybedilmediği fikri vardır. Yunan kuvvetlerinin I. İnönü Savaşı’nda geri çekilmesinin ise, gerek Türk, gerek dünya ve gerekse de Yunan kamuoyunda, Yunan kuvvetlerinin zaferi olarak algılanmadığı bilinmektedir. Bu algı ise, I. İnönü Savaşı sonrasında, kazanan tarafın, kaybeden tarafa iradesini kabul ettirdiği bir antlaşma bulunmamasından kaynaklanmaktadır. Zafer olarak nitelendirilen Birinci İnönü Savaşı sonrasında Ankara’da geniş çaplı kutlamalar yapılmıştır.

1. İnönü Savaşı’nın önemli sonuçları şu şekilde sıralanabilir:

  • TBMM tarafından kurulmuş olunan düzenli ordunun Batı Cephesi'ndeki ilk başarısı I. İnönü Savaşı olmuştur.
  • Türk Hükümetinin Anadolu’daki otoritesi artmıştır. Hükümet, I. İnönü Savaşı’yla güven kazanmıştır. Bunun sonucunda vergi ve askere alma işlemleri belirli bir düzen içinde uygulanabilmiştir.
  • İsmet Paşa, TBMM tarafından, albaylıktan tuğgeneralliğe yükseltilmiştir.
  • Birinci İnönü Zaferi, yeni Türk devletinin uluslararası kamuoyundaki itibarını da arttırmıştır. Bunun bir sonucu olarak Sovyet Rusya ile Moskova Antlaşması imzalanmıştır.
  • İtilaf Devletleri I. İnönü Savaşı’ndan sonra ortaya çıkan yeni durumu görüşmek üzere Londra Konferansı'nı düzenlemişler ve TBMM'yi de bu konferansa davet etmişlerdir.
  • Afganistan ile bir dostluk antlaşması imzalanmıştır. Bu dostluk antlaşması, TBMM'nin Müslüman bir ülke ile yaptığı ilk antlaşma olması bakımından önemlidir.
  • Birinci İnönü Savaşı’nın ardından yeni Türk devletinin ilk anayasası olan Teşkilat-ı Esasiye kabul edilmiştir.

TBMM başkanı Mustafa Kemal Atatürk, savaşın ardından söylediği şu sözlerle I. İnönü Savaşı’nın önemini ifade etmiştir: 

''Yeni Türkiye Devleti’nin küçük, fakat millî ülkülü genç ordusu, en dar bir hesapla üç kat üstün düşmanı İnönü Meydan Muharebesi’nde mağlup etti. Strateji sanatının en nazik icraatını isabetle uyguladı. İç hatların kullanılmasında harp tarihine parlak bir misal yazdı.''

Yayınlanma Tarihi : 07.12.2013 22:18:05

1.İnönü Savaşı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

22 Yorum Yapılmış "1.İnönü Savaşı"

furkan

Cevap Sayısı: 0
Proje ödevime çok yardımcı oldu. Çok teşekkürler...

2018-05-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

cyrus

Cevap Sayısı: 1
it is worse because i dont understand fucking

2018-05-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

alp

Cevap Sayısı: 0
çok kısa yazmıssınız biraz daha uzun lütfen

2018-02-25 / Kullanıcı oyu: 4,5

Sude

Cevap Sayısı: 0
Ya sınava çalışıyorum harikulâde

2017-12-31 / Kullanıcı oyu: 4,5

İsimsiz

Cevap Sayısı: 0
Müthişş eline sağlık

2017-12-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

Rümeysa Dilmen

Cevap Sayısı: 0
Ya ben sonuç dedim bu çıktı çok uzun yani işime pek yaramadı ama yinede hazırlayanın ellerine sağlık&128522;

2017-12-18 / Kullanıcı oyu: 4,5

halime

Cevap Sayısı: 0
çok güzel olmuş ellerinize sağlık teşekkür ederim

2017-12-12 / Kullanıcı oyu: 4,5

Zeynep Pınar

Cevap Sayısı: 0
Ben hangi devletin subay ve tüfek sayısı daha fazladır diye sordum bu çıktı yani işime yaramadı ama bu konuyu araştırsaydım işime yarardı ama daha kısa olsa iyi olurmuş

2017-11-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

yaren

Cevap Sayısı: 0
biraz daha kısa yazsanız hem yorulmazsınız

2017-11-16 / Kullanıcı oyu: 4,5

mehmet

Cevap Sayısı: 4
kars antlaşması,lozan antlaşması, ankara antlaşmasının ortak özelliği nedir
beyler bilen varmı ya

2017-05-07 / Kullanıcı oyu: 4,5

Hamit

Cevap Sayısı: 0
çok uzun nasıl ezberlicem ben bunu sınavım var yarına

2017-05-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

özgür

Cevap Sayısı: 0
1.inönu savaşını ver sakarya savaşını sonuçlarındandır
A)TBMMnin dış politika siyasi ve hukuki olarak kabul edilmesi
B)itilaf devletlerinin ile osmanlı Hükümmeti arasında güvensizliğe yol açaması
C)Fransanın TBMM ile anlaşma yolları aramsı
D)ingilterenin Yunistanadan desteğini çekmesi

2017-04-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

Ege

Cevap Sayısı: 0
Başlama ve bitiş tarihini ayrı yazın

2016-03-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

yardım

Cevap Sayısı: 2
ekonomide liberalizmi savunan cümhuriyet halk fırkası mı ?

2016-02-10 / Kullanıcı oyu: 4,5

lale

Cevap Sayısı: 0
güzel ama çok uzundu birza daha kısa olsaydı daha güze olurdu

2016-02-07 / Kullanıcı oyu: 4,5

kore

Cevap Sayısı: 3
çok uzun nasıl ezberlicem ben bunu sınavım var yarına

2016-01-10 / Kullanıcı oyu: 4,5

eren

Cevap Sayısı: 1
bence güzel anlatılmış teşekürler ödevimi düzgün yapa bildim:)

2015-12-05 / Kullanıcı oyu: 4,5

cansu

Cevap Sayısı: 3
birinci inönü muharebesinin ardından itilaf devletlerinin türklerle ilişkilerini yeniden gözden geçirmeleriiçindüzenledikleri konferans

2015-03-05 / Kullanıcı oyu: 4,5

Ramazan

Cevap Sayısı: 4
TBMMnin ilk antlaşması hangi savaştan sonra olmuştur?
1.I. İnönü
2.II.İnönü
3.Sakarya

2015-01-05 / Kullanıcı oyu: 4,5

salih beşli

Cevap Sayısı: 0
teşekkürler

2014-03-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

muhammet tanhan

Cevap Sayısı: 0
teşekkürler

2014-03-05 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 3
1.İnönü Savaşı hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, 1.İnönü Savaşı konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Kurtuluş Savaşı, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018